Два світи: український і польський студент

Залікова книжка
  Студентський навчальний рік у Польщі розпочинається у жовтні. Коли українські студенти святкують 1 вересня, то польські студенти  у вересні підтягують свої "хвости", захищають дипломи і догулюють останні деньки.
Я навчалася 4 роки в Україні в м. Суми (Сумський державний педагогічний універистет), а зараз розпочинаю другий рік навчання у Польщі м. Краків (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej), тобто є підстави для порівняння.
У нас в Україні говорять, що від сесії до сесії живуть студенти весело. Пояснюють це в більшості так: отримав стипендію,   а далі цілий семестр гуляєш, головне - наступну сесію на четвірки закрити. У Польщі – зовсім не так. Пояснюю все від початку: на навчання у цій країні ідуть після закінчення ліцею, тобто у 19 років (а це аж на 2 більше ніж у нас, тобто особа свідоміша і досвідченіша, що в такому віці є важливим).
Роботи чи стипендія з "гульками"?
Українці чомусь думають так: "Довчуся, нагуляюся, тоді вже піду на роботу". Тут настає 4 курс і всі починають метушитись у пошуках роботи чи то по знайомих (розумієте про що я, ну а що, цього не треба соромитись, у нас така система: якщо маєш гарного знайомого, будеш мати і роботу). В цілому, Польща у цьому питанні недалеко пішла, аналогічна ситуація, в одній фірмі може працювати три покоління однієї родини. У наших студентів багато вільного часу і на самоврядування, і на тренінги, і на виїзди  і на пиво, на інтернет. (Описувати дозвілля українського студента думаю не треба). Говорячи про дозвілля і вільний час польського студента, треба задуматись: а який саме момент варто висвітлити? Адже Польща, хоч і не повністю, але капіталістична країна і на ринку праці кожен сам за себе. Або ти, або тебе. Коротше кажучи, треба працювати, працювати і ще раз працювати. Звичайно батьки допомагають, але...
В Європі більше можливостей, багато програм обміну в студентському середовищі, на які хочеться поїхати, вони бувають повністю або частково безкоштовними. Але ж на пиво теж собі треба заробити. Важлива деталь: стипендію у них отримують справді за навчання або якісь спортивні чи мистецькі досягнення. У студентів нема часу бути у самоврядуванні, брати участь у заходах. Звичайно, не у всіх. Є частина студентів, котра займається цим. Наприклад, до самоврядування в основному йдуть студенти, які можуть дозволити собі не працювати, живуть в гуртожитку (але потрапити туди можуть ой далеко не всі: чіткий рейтинг і незначна кількість місць). Також там трапляється  ще одна категорія, котра, мабуть, є і у нас. Це ті студенти, які хочуть популярності і прагнуть бути в курсі всіх студентських вечірок.
Отже, більшість студентів у Польщі працює з 1 курсу (офіціантами, в корпораціях, в магазинах, фірмах і  будь-де, де є робота). У них немає часу в будні брати участь у акціях, конкурсах розважального характеру. Не через те, що вони не хочуть (як  у нас), а через те, що вони просто працюють.
Як отримати стипендію?
Стипендія є 2 типів: соціальна і наукова. Соціальна може надаватися студентам починаючи з 1 курсу, але тим, хто має скрутне матеріальне становище: якщо дохід на одного члена родини від 500-800 злотих. Але це не означає, що кожен студент має таку стипендію, насправді тут буде малий відсоток людей. Бо якщо отримуєш соціальну стипендію – не можеш працювати, а прожити на ті гроші в Кракові чи Варшаві нереально.
Наукова. Ще її називають «стипендія ректора для найкращих студентів». Цей вид виплат може отримувати тільки 10 % студентів з потоку, і то насправді найкращих студентів, і то тільки після 1 курсу. Окрім зданих на «5» екзаменів, треба мати публікації (загальнопольські або за кордоном), виступи на конференціях, призові місця в мистецьких чи спортивних конкурсах (загальнопольського, європейського чи закордонного  характеру). За це все додаються пункти до твого середнього балу. Крім цього можна отримати бонуси за перемогу чи призове місце у конкурсі на скейтах чи інших нестандартних видах спорту.
У цьому році я подавала документи на наукову стипендію. І ось як це виглядає. Щорічно студенти подають до спеціального відділу заявку-анкету (додають до неї свої публікації, сертифікати тощо). Далі відбувається конкурс, обирають 10 % найкращих і ...вуаля, ти отримуєш стипендію цілий навчальний рік.
Стипендіальні тарифи в Педагогічному університеті в Кракові (при мінімальній зарплаті 1300 злотих):
- стипендія соціальна – 750 злотих;
- стипендія наукова (бакалаври) – 810 злотих;
- стипендія наукова (магістри) – 540 злотих;
- стипендія для інвалідів – від 350 злотих до 525 злотих.
Як бачите, халяви немає. Стипендію отримати важко, треба дійсно старатися, а на наукову треба дійсно постаратися, і тоді буде результат. Але в Польщі стипендія може бути тільки як додаткова грошова допомога, а не засіб, на який можна прожити. P.S. гуртожиток в Кракові коштує близько 550 злотих, а аренда кімнати мін. 600 злотих!
         Довгоочікуваний вільний час. Як і де проводять його польські студенти. 
   П`ятниця... Мабуть, це найулюбленіший день усіх студентів. Хто їде додому до батьків їсти смачний журек, хтось лягає відіспатися після важкого тижня, а хтось навпаки знімає стрес у пабах на ринку старого міста. Пабів у Польщі багато, а якщо ще говорити за Краків, то взагалі...  і яких хочете (так само як у нашому Львові, на кожній вуличці якась оригінальна затишна кнайпа). У Польщі досить таки розповсюджена культура  пиття пива  і тому більшість іде просто na piwko =) В нічні клуби ходити якось не дуже модно, краще посидіти в затишному місці, де грає улюблена музика і щось випити. Звичайно, що є категорія і таких студентів, але їх, мабуть, не так багато як у нас, що любить нічні клуби і відвудує їх на вихідних. Також популярний туризм по різних руїнах замків, шляхах війни, якихось історичних місцях. Студенти цілими групами збираються чи то з рюкзаками, чи то на велосипедах і з мапою їдуть роздивлятися цікавинки. Музеї – теж один із видів відпочинку на вихідні, тим паче, що по студентському квитку можна зайти в 2 рази дешевше).
Намагалася подати головну інформацію для порівняння життя нашого українського студента і польського. Як і в кожній своїй статті я пишу: "Все обобщения ложны", бо, звичайно, що і поляки веселяться в студентських організаціях, які мають круті і серйозні міжнародні проекти, цікаві заходи, але це значна меншість студентів. Подумайте, чи варто жалітися, що у нас хочуть скоротити стипендії, що скоро халява закінчиться? Просто, може, досить жити пережитками комунізму на соціалки, а взятися за голову? Звичайно, що це полегшує життя, але з такими показниками нас не візьмуть ні в одну Європейську спільноту  і ні до якого Європейського Союзу.
P.S. для студента в Польщі пачка цигарок і 0.5 пива коштує 21 злотий ( 126 грн)

Коментарі

  1. Дуже цікаво))))
    Було б ще цікавіше про порівняння чи просто висвітлення університетських заходів для студентів.. чи то розважальних чи то наукових)))

    ВідповістиВидалити
  2. “Я не міг би закрити свій перший дім без пана Бенджаміна Лі! В цій угоді Бенджамін та його команда пішли за мене. Він з легкістю впорався з моїм дуже жорстким розворотом і завжди був доступний для мене, коли у мене були запитання (а в мене було багато), навіть коли він був далеко від офісу, що я дуже вдячний! Він та його команда впорались із багато продавців у останню хвилину і невтомно працювали, щоб переконатись, що я можу закрити до закінчення терміну оренди (і моєї допомоги на перший внесок). Містер Бенджамін - надзвичайно обізнаний співробітник з питань позик, ввічливий і терплячий. Я пройшов кілька пропозицій щодо нерухомості до моєї остаточної покупки, і Бенджамін був там, щоб допомогти у кожному, часто координуючись із моїм агентом за кулісами. Я відчував підтримку протягом усього процесу. Завдяки Бенджаміну та невтомним зусиллям його команди, я тепер пишаюся власником будинку! Я б закликав Вас розглянути Бенджаміна Бріеля Лі для будь-якого виду позики. Пан, Бенджамін Лі Контактна інформація. Через WhatsApp + 1-989-394-3740 Електронна пошта - 247officedept@gmail.com.

    ВідповістиВидалити

Дописати коментар

Популярні публікації