Історія про те, як ми на Балкани поїхали (рекомендації і поради)

pljeskavice
Минулої суботи ми вирішили організувати вечір балканської кухні. Запросили гостей, готували pljeskavice i burek і дивилися фото з нашого виїзду. З`явилося натхнення написати про Блакани, цікавинки і поради для тих, хто буде їхати туди на відпочинок. Наш маршрут був такий: Боснія і Герцеговина (Сараєво) – Чорногорія (Ульцинь, Котор) – Албанія (Шкодра). Балканські землі мають специфічну історію, і перед тим як їхати, я багато читала про них, щоб уміти відповісти для себе на звичайні питання: що там відбувалося? що це за край? які звичаї?
 Боснія і Герцеговина. Сараєво
Сараєвський Біг Бен
burek
Ми подорожували в кінці липня (якраз в найбільшу спеку, +35 – це температура на кожен день), тому вирішили почати нашу екскурсію о 7 ранку. Цікаво було дізнатися, що в  Боснії і Герцеговині поділено абсолютно все: в країні три частини – Боснія, Герцеговина і Республіка Сербська; три релігії – католики (Герцеговина), православні (Республіка Сербська) і мусульмани (Боснія); школи також поділені; в Республіці Сербській все написано кирилицею, в інших частинах – латиницею (я думаю, що ситуація приблизно зрозуміла).
Сама атмосфера в Сараєво була незвичною. У місті, яке вирує життям, стоять будинки побиті кулями (у центрі також), було видно наслідки війни, виникали дивні асоціації з фільмів про торгівлю людьми. Вдалося поспілкуватися із жінкою, яка пережила ту війну (1992-1995). Вона розповідала, що насилля і торгівля людьми в ті часи процвітали, зброя, наркотики, розруха, бідність. Але крім кровавої історії, Сараєво дуже симпатичне місто. Специфічна східна архітектура, мечеті, вузькі вулички, які ведуть прямо в гори, мости і великі базари. Не треба забувати про смачну Балканську кухню. Саме тут ми спробували бурек, який був приготуваний на вугіллі.
Порада № 1. Обов’язково спробувати бурек (ціна приблизно 1-4 євро за порцію).
Порада №2. Придбати щось на базарі (там широкий асортимент виробів ручної роботи).
Порада №3. Випити справжньої балканської кави.

Порада №4. Перед тим як їхати, почитати історію Боснії і Герцеговини, та дізнатися про події у столиці – Сараєво. Тоді дивитися місто набагато цікавіше.

Говорять, що з цього місця почалася  Перша світова війна

Вулиця біля найстарішої мечеті


Так в Сараєво позначені міця , де під час війни загинуло більше ніж 8 осіб( чи то впала бомба, чи то розстрілювали). Таких місць в Сараєво багато...
Базар1


Базар2
(вироби ручної роботи)

Сліди від куль на будинках

Центральна вулиця
(Дерев*яна студня)
Чорногорія. Ульцинь
Вид із замку
Невелике туристичне містечко недалеко від кордону з Албанією. Приблизно 10 тис. мешканців, але туристи роблять місто насиченим і повним життя. Велика променада з шаленою кількість ресторанів, барів, кафе і..кебабів. Декілька супермаркетів, де можна купити недороге пиво за 1євро (взагалі продукти були недорогими). І нарешті старе місто: на горі залишки замку. Збереглося від нього мало. Приміщення зроблене під готель, але говорили, що там немає кондиціонерів, а в спеку 35 градусів цей факт є страшним. Вид з цього замку чудовий, не передати словами. На горі є ще сербська церква і оливковий сад, хоча  ця частина Чорногорії мусульманська, о 5 ранку ми просиналися під спів мінарету.
Порада №5. Обов’язково сходити в старе місто до замку і насолодитися місцевими неперевершеними краєвидами.
 Порада№6. У місцевих кафе почастуйтеся традиційними стравами (ціна від 3 до 6 євро).

Порада №7. Ходити на різні пляжі (бо на одному пісок, а інший  кам’янистий).

Пляж

Ківі у нас у дворі

Оливковий сад

Дорога до замку
Котор
Це одне із найкращих місць, де я була. З Ульцині їхати десь 2 год 30 хв автобусом. Автобуси ходять не кожні 10 хв, а з інтервалом 2 години. Середньовічне місто, його ще називають містом котів. Так, дійсно їх там багато. На кожній вулиці і які хочеш: великі і малі, руді, чорні, смугасті =) Старе місто огороджене муром, за воротами починається подорож у  минуле. Спогади про те, що ми в 21 столітті дають різноманітні (дорогі) ресторанчики і брендові магазини. Стояла спека, але товсті кам’яні стіни трохи її стримували, студні з водою також допомагали рятуватися від спеки. Виходиш за браму, а там море, пальми, гори....
Порада №8. Відвідати Котор. Отримаєте незабутні враження.
Порада№9. Взяти мапку середньовічного міста, так легше орієнтуватися в місцевості, бо ті вулички такі загадкові, що можуть завести вас в тупик. Мапку можна взяти при вході коло брами.

P.S. Котор був частиною Венеції, тому стиль відповідний.
Сходи до замку

Которські коти

Типові вулички в Которі

Котор

Середньовічне місто
Албанія. Шкодра
Які у вас відразу з’являються асоціації, коли мова йде про Албанію? Особисто у мене такі: базари, трохи занедбані будинки і цигани, бідність. Реальність: скрізь цигани: на кордоні, на вулицях. Вони бігають і просять грошей, сидять біля зупинок, іноді важко пройти повз них. Мене "заатакувало" двоє малих циганчат, майже вирвали з рук колу і як кошенята крутилися біля сумки і карманів. Неможливо було відігнати.
Дві чи три центральні вулиці Шкодри виглядали гарно, чисто. Мечеті, кав*ярні, квіти... Виходиш за кордони тих вулиць і тут реалії албанського життя: обідраті будинки, базари з взуттям (щось по типу великого секонд хенду під відкритим небом), звичайні невеличкі будиночки. На кожній вулиці люди щось продають: то парфуми на дорозі, то окуляри і різні непотрібні дрібниці в багажнику машини, то одяг, то книги.  Коло моря є туристичні комплекси,  комфортні готелі, дискотеки, але туристика в містах Албанії (окрім столиці Тірани) не так розвинена як в Ховатії чи Чорногорії, проте люди починають уже відкривати для себе цю країну.
Порада № 10. Тримайте свої гаманці і сумки міцно при собі, бо зграя циган може швидко обібрати вас.
 Порада №11. Окресліть для себе, що саме хочете побачити. Так ваш час буде раціональніше використаний, оскільки Шкодра – це не Прага чи Краків, немає такої великої кількості пам’яток.

Порада №12. Ідіть пообідати в якийсь ресторан. Ціни там цілком прийнятні.

Мечеть із середини

Мечеть

Місцевий фас фуд

Звичайний район Шкодри

Перукарня

Вулиця в Шкодрі

"Базарчики"

   Природа Балкан чудова, гори, озера, море. Їхати туди треба точно не в спекотний липень, бо тоді хочеться тільки сидіти у воді, а не їздити на екскурсії. Балкани наскільки цікаві, що не варто втрачати можливості їх відвідати. Я думаю, серпень-вересень будуть підходящим для подорожі.
Також хочу підкреслити, що ціни невисокі. Наприклад, в Ульцині у нас був номер за 20 євро в день на дві особи. Там знаходилась кухня, ванна кімната, і велика кімната з телевізором, балконом і кондиціонером. Страви в ресторанах від 3 до 12 євро (за 4-5 євро можна дуже гарно і ситно поїсти), в супермаркетах також ціни помірні. Для прикладу: пачка цигарок в Албанії 1 євро, у Чорногорії, Боснії і Герцеговині – 1,5 євро.
Важливо знати!Якщо ви володієте російською мовою, то легко буде домовитися з місцевими і ви, і вони вас зрозуміють. Стосовно кнайп, то краще зійти з головної вулиці( на яких все ну трошки дорожче) і спокійно поїсти. Те саме стосується і готелю: центральна вулиця 40 євро, а відразу за нею 20.
Подорожуйте! Не сидіть в готелях і басейнах, а їздіть на екскурсії, це дає можливість познайомитися з країною, традиціями, побутом. Тоді навіть показувати фотографії буде цікавіше.

Коментарі

Популярні публікації