Погляд на Польщу з іншого боку: рік за кордоном

     Уже рік я живу за кордоном. Польща - на перший погляд, проста країна, але я можу впевнено сказати, що вона загадкова і в той же час специфічна. Я не знаю, чи всі люди, що живуть за межами своєї країни, можуть  бути толерантними в стосунку до іншого краю, приймати його специфіку, закони життя? А ті, що вже повністю асимілювалися в культуру, традиції і ритм життя іншої країни здатні шанувати свою? Особисто у мене є  принцип:  " І чужого навчайтесь й свого не цурайтесь", що значить, коли живеш в іншій країні, поважай її звичаї, але не забувай звідки ти! Так от, після ліричного вступу, перейду до основної частини і спробую викласти найголовніші нюанси, що неминуче зустрінуть вас у Польщі, ну і короткий порадник, для тих, хто планує тут жити.

Чи легко українцю віднайти себе серед поляків?

     Відповісти "ТАК", можна лише у випадку, коли українець не буде обмежуватись спілкуванням тільки  своїх побратимів. Поясню. Часто студенти, які приїжджають в Польщу на навчання шукають собі друзів серед таких же ж самих українців і "замикаються"( не спілкуються з поляками на тому рівні, щоб більше знати про культуру, спосіб життя, методи "виживання",якісь хитрощі, котрі краще знають місцеві, а обмежуються спілкуванням з поляками тільки в пабі за пляшкою пива, ні ,звичайно, що часом за пляшкою пива, можна більше інтегруватися чим за годинними розмовами, але все ж таки...)Те саме стосується і людей, котрі приїзжають працювати.
    Я від самого початку була в польському колективі і це дало мені можливість швидше вивчити мову і зрозуміти певні нюанси культури( що є дуже важливими, якщо хочеш жити тут). 

Зоопарк, Вроцлав 2014 рік

Чи незнання певних тонкощів культури/історії зможуть створювати проблеми в щоденному житті за кордоном ?

 Я скажу, що дуже важливо знати культурові тонкощі  , а точніше ментальні! Адже дуже часто починаючи розмову з поляками на історичні теми, ми сперечаємось з ними не задумуючись, що в Польщі до питання історії з покоління в покоління Міністерство освіти підходить досить таки відповідально, їм важливо, щоб громадяни були обізнаними і свідомими. Наприклад, учні старших класів ( ліцею) мають 3 уроки історії Польщі на тиждень, а серед молодих людей історія часто є як хобі і захоплення. Мені розповідали, що ще за часів Соціалістичної  Польщі, коли підручники історії намагалися переписати , мова йде про той факт, що в Катині поляків розстрілювали німці, то знаходилися вчителі історії, які не боялися  ігнорувати офіційну пропаганду і розповідати, що то робили «совєти».  А взагалі, треба просто пам`ятати, що кожна країна пише історію на свій лад. Інколи  під час розмови з поляками деякі історичні питання взагалі треба оминати або підходити до них дуже делікатно, все рівно нічого не доведеш, бо помилки допускалися з двох сторін, а ворога можна нажити. Це наприклад питання УПА. Я зробила такий висновок, що національній свідомості поляків не треба було «прокидатися», вона просто не спала.
     Говорячи про культуру( мова йде про щоденну культуру життя), я б зупинилася на прийомі гостей і вшануванні релігійних традицій. Чи це день народження, чи день ангела, чи річниця шлюбу і т.п, то прийом гостей вигядає однаково: на столі салат, нарізка з м*яса і різні тістечка, трохи келишків для горілки і вина. Часами, можуть подати кожному якусь гарячу страву, а в студентів в основному це чіпси і пиво( так , так , навіть на день народження). Для нас, гостинних українців, в котрих столи ломляться від смачненьких страв, така "вечірка" трохи не по формату=) І щоб не бути розчарованими, треба просто знати такі нюанси. До речі, день народження в Польщі не є таким святом як у нас, якось більш простіше до цього ставляться.         Наступне, що може вразити, так це закриті магазини в свято. Ну  Новий Рік, Різдво( 2 дні),Великдень (2дні), то зрозуміло, але наприклад на 1 травня – свято праці, коли всі люди їдуть робити гриль і магазини в цей день дуже потрібні, але …теж закриті. Також  3 травня – День Конституції, 6 січня – Трьох Королів, в червні Боже Тіло, 15 серпня – релігійне свято, коли Св. Марію взяли до неба ( на це свято іде «пілігжимка» до святого місця в Ченстохові, але це окрема стаття в блозі), 1 листопада – Всіх святих, 11 листопада – День незалежності –  дні, коли магазини закриті. Отже, якщо наближаються ці свята , а ваш холодильник пустий, о краще швидко біжіть в магазин, бо залишитесь голодні. Навіть такі гіпермаркети як Tesco, Auchan, Carrefour і п. закриті. Чесно кажучи, для мене було шоком, що ніяких «скорочених днів»( тобто, коли магазини працюють до 14:00, по скороченому графіку), а просто все зачинено. 
    Поляки – народ, який дуже шанує свої традиції,а родина відіграє неабияку роль в житті кожного поляка. Під словом родина, я маю на увазі не рідну сестру/ брата, а двоюрідну сестру/брата тітки батька( якось так). Звичайно, що це жарт, але наприклад двоюрідні і троюрідні сестри і брати, їх називають кузинами ( а їх в родині досить таки багато, бо польські родини великі в більшості випадків), є не менш ближчими чим рідні. І такі свята як Великдень чи Різдво в Польщі є типово родинними, бо приїжджають всі родичі : і з Америки, і з Англії - звідусіль у родинний дім. 

Отже, короткий порадник(із власного досвіду і спостережень) для тих, хто планує жити у Польщі :

  1. Будьте відкритими, не зациклюйтесь тільки на українцях і декількох знайомих. Знайомтесь,  знайомтесь і ще раз знайомтесь. Поляки люблять поговорити, і не дивуйтеся, якщо почнуть нарікати на життя, роботу і т. д., це вони люблять.
  2. Толеруйте релігійну заангажованість цього народу( якщо можна так висловитись). Адже, тут в Польщі релігія – ой яку роль відіграє в житті кожної родини.
  3. Вдягайтеся як вам зручно( кєди, шорти, джинси, зручні футболки, закручена курдулька на голові). Ви не повинні ламати собі ноги на 12 см. шпильках( бо ти дівчина і повинна так ходити). Польща в питанні одягу намагається наслідувати Захід і тому не здивуйтеся, коли гарненька дівчина іде в сукні, нафарбована, але на ногах замість красивих «шпильок» кросівки =) P.S. я не говорю про те, що треба не мити голову, себе «запустити» і вдягати , що під руку попаде, а маю на увазі, що для більшості людей тут, комфорт в одязі  займає першу позицію. А ще на шпильках в Старому місті не походиш, бо скрізь бруківка, навіть якщо ну дуже б захотілося.
  4. Звертайте увагу на знижки в супермаркетах і не бійтеся при цьому, що там прострочені продукти.
  5. Вчіть мови. Знання мов в Європі - це як візитна картка, другий диплом, не знаю як ще сказати… Більше мов – більше можливостей.
  6. Не сидіть вдома: подорожуйте потягом, подорожуйте машиною, подорожуйте з рюкзаком, як вам зручно. Кордони відкриті, можливості теж. Якщо нема відповідних фінансів, можна не бронювати номер в готелі, а переночувати на дикому пляжі в наметі. До речі, такий вид відпочинку/подорожі дуже популярний в Європі. І якщо десь там по Парижу ви будете ходити в кепці, шортах , якійсь футболці і з рюкзаком, а не в пальтішку, шляпці і з багеткою в руках, то на вас не будуть дивитися дивно чи скоса.
  7. Не вихваляйтеся, що багато де були, багато що побачили, бо поляки досить багато подорожують і якщо навіть людина не є сином чи дочкою багатих батьків, то вона може і так побувати у багатьох цікавих місцях і країнах( а ти при цьому можеш відчувати себе ніяково).
  8. Будьте «продвинутими». Таке як замовляння квитків на автобус/потяг через інтернет, ну звичайно замовляння одягу та і різних речей з Allegro і інших подібних сайтів, їжі з ресторанів і кафе - це уміє і робить кожен поляк. (Не говорю, що в інших країнах цього не роблять)
  9. Робіть водійське посвідчення( і краще в Україні, бо в Польщі дорого) Машини тут не такі дорогі як в Україні і тому, це не така уж і «екзотика» купити машину. Можна придбати таку не новеньку машинку за 5-20 тис. злотих ( для поляків це не такі величезні гроші як для нас, ну не зовсім і малі)
  10. Ну і будьте привітними, посмішка ще нікому не завадила, якщо вона щира.
     От такі от поради можу дати після року проживання в Польщі. Звичайно, багато всього не змістилося у цю статтю, але буде мені дуже приємно, якщо хоч комусь ці поради допоможуть.
І пам`ятайте : «Все обобщения ложны, в том числе и это» - не живіть стереотипами і будьте щирими і добрими.

Коментарі

  1. Дякую, класна статья, як сам там побував) гарні поради, особливо про права;)

    ВідповістиВидалити

Дописати коментар

Популярні публікації